| Object Number | 55-7-22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | English |
| Provenience | England | London |
| Date Made | ca. 1680 |
| Section | European |
| Materials | Clay |
| Description | one of 4 "Fairy Pipes" - usually very small and irregular shaped |
| Height | 2.7 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Credit Line | Gift of Numismatic and Antiquarian Society of Philadelphia, 1955 |
| Other Number | 17211A-D - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



