Hair Band
Cinta
85-2-383A
From: Guatemala | Santiago Sacatepequez | Department of Sacatepequez
Curatorial Section: American
| Native Name | Cinta |
| Object Number | 85-2-383A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cakchiquel |
| Provenience | Guatemala | Santiago Sacatepequez | Department of Sacatepequez |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Wool |
| Description | 4 wool strands - one each in purple (A), green (B), orange (C), magenta (D) |
| Length | 77 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of Center of Inter-American Relations; Stanley de Jongh Osborne, Richard de Jongh Osborne and Mrs. Ford E. Smith, 1985 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

