Box
AF529A
From: Zaire | Belgian Congo | Kasai District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF529A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Belgian Congo | Kasai District |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Semi-lunar shaped. Knod: Bambi (antelope) flanked by Phila(sun). |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




