Box
AF527A
From: Zaire | Belgian Congo | Kasai District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF527A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Belgian Congo | Kasai District |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Semi-lunar shaped. Bambi flanked by two Namba on lid, Namba flanked by two Itombwa on box. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 30.5 cm |
| Width | 10.6 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 573 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




