Box
AF523A
From: Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF523A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Semi-lunar shaped, with handle. |
| Height | 8 cm |
| Length | 21.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 606 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
