Box
AF521A
From: Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF521A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Semi-lunar shaped, carved, wooden box. Knob: Bambi (antelope). Geometic patterns decorated the sides and top of box. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 29 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | M-598 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




