Sherd
57-1-34
From: Greece | Thessaly | Dimini
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 57-1-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Greece | Thessaly | Dimini |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | The rim was formed by canting the upper wall inward ca. 0.02 m. below the top. Decorated in black glaze on both surfaces. On the exterior a band at the lip from which depend, set parallel at an angle, parts of three similar designs formed each by a pair of lines within which is close-set cross hatching. Inside solid tapering designs depend also from the rim, set at angle to it. Hard, reddish clay. Surfaces on both sides fired red. |
| Height | 4.3 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Outside Diameter | 5.3 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. H. Lamar Crosby, 1957 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



