Pilgrim Flask
49-12-767
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-767 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 27:40 |
| Period | Cypro-Geometric I | Cypro-Geometric II |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Bichrome |
| Description | Mouth broken away. Shape approximately as 49-12-518. Clay: pinkish to yellow-green, sandy. Paint: gary and maroon. Subsidiary decoration: like 49-12-518. Triple-outland (?) broad red band at center. 3 narrow concerntric circles at edge. |
| Height | 15.5 cm |
| Width | 9.9 cm |
| Depth | 8.9 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P403 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.