| Object Number | MS1798.34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | Rude lumps of unworked bronze, some coins were, for peculiar reasons no doubt, included within this number. |
| Length | 2.3 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 1.35 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



