Wedge
31-20-691
From: United States of America | Alaska | Cook Inlet | Kachemak Bay | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-691 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Cook Inlet | Kachemak Bay | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | G, 1' - 1'6", VI or VIII |
| Section | American |
| Materials | Whale Bone |
| Description | Whale bone. |
| Length | 12 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.