Bark Beater
58-35-4
From: Mexico (Central America) | Guerrero | Acopi
Curatorial Section: American
| Object Number | 58-35-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Guerrero | Acopi |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | fine grained, rectangular with grooves rather like deep notches at four corners of the sides, eight vertical grooves on face |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Kliberg, 1958 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.