Statuette
29-75-437
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-75-437 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | RM100 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Iconography | Osiris? |
| Description | Limestone. Seated figure of the king wearing the heb-sed garment. Headless. Surface badly eroded. |
| Height | 9.8 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Depth | 7.4 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1915-1920 |
| Other Number | M2399 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


