Shell
97-563-10547
From: United States of America | Arizona | Near Phoenix
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10547 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | United States of America | Arizona | Near Phoenix |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Shell |
| Description | Probably large Pacific cockle (cardium). |
| Height | 4.7 cm |
| Length | 13.4 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10547 - Old Museum Number | 28452 - ANSP Number | 4498 - Original Number | 39 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

