Sherd
87-23-58
From: Greece | Argolid | Mycenae
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 87-23-58 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mycenean |
| Provenience | Greece | Argolid | Mycenae |
| Locus | Excavation Dump |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim and body sherd with part of handle from semi-globular cup. Buff clay and slip; semi-lustrous dark brown glaze; white painted horizontal lines; running spiral and accessorial dots. |
| Height | 3.9 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Department of Antiquities, Nauplion, Greece; Collected by S. Iakovides, 1987 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.