Miniature Basket
NA8215B
From: United States of America | California (State) | Lake County (California) | Big Valley
Curatorial Section: American
| Object Number | NA8215B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pomo | Eastern Pomo |
| Provenience | United States of America | California (State) | Lake County (California) | Big Valley |
| Culture Area | California Culture Area |
| Creator | Mary Posh |
| Section | American |
| Description | Small basket with three blue beads and dark squares woven on ends. |
| Height | 1 cm |
| Length | 2 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Henry K. Deisher, 1918 |
| Other Number | 182 (Deisher #) - Collector Number | CG911210-2340c - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




