Flake
44-17-39
From: California (State) | Fresno County | Tranquillity | Tranquillity Site
Curatorial Section: American
| Object Number | 44-17-39 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | California (State) | Fresno County | Tranquillity | Tranquillity Site |
| Culture Area | California Culture Area |
| Locus | Square 10Z, probably on pink consolidated soil surface |
| Period | Central California Phase | Early Horizon (uncertain) | Middle Horizon (uncertain) |
| Date Made | 2500 BCE-500 CE |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Technique | Chipped |
| Description | Flintoid fragment of large flake |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | California Tranquillity Site Expedition; Linton Satterthwaite and Malcolm Lloyd, 1944 |
| Other Number | A30 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

