Adze
40-14-664
From: Panama | Sitio Conte
Curatorial Section: American
| Object Number | 40-14-664 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cocle |
| Provenience | Panama | Sitio Conte |
| Site Name | Sitio Conte |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Trench 2, Burial 17B |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Curved blade; 1 flat smoothed face; 1 unfinished face |
| Height | 5.7 cm |
| Length | 3 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Credit Line | Panama, Cocle Expedition; J. Alden Mason, 1940 |
| Other Number | 9d - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.