| Object Number | P1451A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra | Batu Sangkar |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Description | Slup. Worn by Malay women. Made of velvet, embroidered with gold thread. |
| Length | 23 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




