Mano
39-29-2
From: Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | Cempoala
Curatorial Section: American
| Object Number | 39-29-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Totonac |
| Provenience | Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | Cempoala |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Lava Stone |
| Description | Lava. Oval cross section; slightly tapering; broken at both ends. |
| Height | 18.41 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Depth | 4.45 cm |
| Credit Line | Gift of David T. Ray, 1939 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.