Point
13776A
From: France | Dordogne | Bergerac
Curatorial Section: European
| Object Number | 13776A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mousterian |
| Provenience | France | Dordogne | Bergerac |
| Period | Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Retouched along edges. Small notch on one edge. Light coloured flint with bluish white veins |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Credit Line | Exchange with Maurice Feaux, 1893 |
| Other Number | 19 - Collector Number | ( 21 + 42 ) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


