Needle
32-8-317
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: United States of America | Alaska | Halibut Cove | Cook Inlet | Ishmailoff Island | Kachemak Bay
Curatorial Section: American
| Object Number | 32-8-317 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Prehistoric Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Halibut Cove | Cook Inlet | Ishmailoff Island | Kachemak Bay |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | 1000 BCE - 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 0.16 cm |
| Depth | 0.16 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1932 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
