Dance Ornament (uncertain)
Processional Figure (uncertain)
57-15-39
From: New Britain | West Nakanai (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 57-15-39 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lakalai |
| Provenience | New Britain | West Nakanai (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Iconography | Lizard |
| Description | Carved lizard, very thin. Painted red, yellow, black, and white. Not labelled but found with the Valentine collection. |
| Length | 41 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | New Britain Expedition, Charles A. Valentine, 1957 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.