Amulet
29-104-173
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-104-173 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Egyptian |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | CN IV, SW of Tomb 219; Class A and Class D |
| Period | Early Bronze Age |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ivory |
| Technique | Incised |
| Iconography | Bes |
| Description | Ivory, remains of glaze. Plaque with figures of Bes and other deities incised on both sides, surmounted by a temple cornice. With an attachment above for suspension in the form of a multiple bead. Incomplete. Oren: “Faience amulet with yellow glaze. A loop for suspension in the form of a multiple bead. The design consists of figures of Bes and other deities incised on both sides and surmounted by a cornice.” |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 0.6 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 26-10-241 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



