Bowl
29-166-32.2
From: Mexico (Central America) | Atzcapotzalco
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-166-32.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aztec (uncertain) |
| Provenience | Mexico (Central America) | Atzcapotzalco |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Rude small stone rectangular bowl of lava. Interior shallow and small. Three sides recessed; fourth rudely carved in concentric rectangular bands. |
| Height | 11 cm |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Franz Boas, 1912 |
| Other Number | Atz 1636 - Field No SF | CG2017-2-39 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.