| Object Number | B10278 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Babylon |
| Period | Neo-Babylonian |
| Date Made | 605-562 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Technique | Stamped |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Complete. Stamp inscribed twice on obverse. CBS Register: Babylon? Baked brick, 3 lines of Old Baby and 1 "Aramanean" stamp. Nebuchadnezzar Behrens: Nebukadnezar II 40 (Walker Brick Inscriptions Nr. 101) PBS XIV: Aramaic stamp on a brick of Nebuchadnezar II, BC 604-541, with a Babylonian name in Aramaic letters. “nabu-nar” and a cuneiform inscription in three lines in the usual form “Nebuchadnezzar, king of Babylon, restore of Esagila and Ezida, eldest son of Nabopolassar king of Babylon…” Brick from Babylon. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | PBS XIV: 1095 - Other Number | D8 no. 273 - Other Number | P265513 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




