| Native Name | Ga'u |
| Object Number | 70-14-25 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tibetan |
| Provenience | Tibet |
| Date Made | 15th Century - 1970 |
| Section | Asian |
| Materials | Brass | Shell | Wood |
| Technique | Engraved |
| Iconography | Vegetation |
| Description | Brass amulet box with flat section of shell framed by cover. Wooden peg through rings at back of box acts as a hinge. Tied with orange cord. |
| Height | 1.59 cm |
| Length | 5.71 cm |
| Width | 4.76 cm |
| Credit Line | Gift of James K. Gamble Jr., 1970 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


