Point
97-563-6331
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Pricetown
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-6331 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Pricetown |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartzite |
| Technique | Chipped |
| Description | Small shoulders; stem slightly expanding at base which is irregular. |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-6331 - Old Museum Number | 15228 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


