Basket
42-29-5
From: United States of America | Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | 42-29-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | United States of America | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Date Made | -1910 |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root | Grass |
| Technique | Basketry | Twined |
| Description | Flaring side. Spruce root; 2-strand twining with design in false embroidery. Design: fireweed. Technical notes: twined, close twined, two-strand, wrapped weft ("false embroidery"); 11 warps and 16 wefts per square inch. |
| Height | 10 cm |
| Width | 10.3 cm |
| Outside Diameter | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Franklin Miles Day, 1942 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


