| Object Number | E578 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Khnum |
| Description | Khnum, Standing. Faience, green. |
| Height | 5 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Depth | 2.1 cm |
| Credit Line | Purchased from Emile Brugsch Bey; subscription of Mrs. John Harrison, 1891 |
| Other Number | ES577 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




