Amulet
E2007A
From: Egypt | Upper Egypt | Thebes (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2007A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Upper Egypt | Thebes (Egypt) |
| Locus | Foundation deposit of the Ramesseum |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Ox Leg |
| Description | Leg of ox. Blue glazed faience. |
| Height | 1.7 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1896 |
| Other Number | ES 2007 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


