| Object Number | NA10705A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Crow (Culture) |
| Provenience | Montana |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Horn (animal part) | Leather |
| Description | Made from horn, wooden stopper in one end nailed to the horn. Attached to the pouch with buckskin thongs. |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Purchased from Ernest E. Murray, 1924 |
| Other Number | 300 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


