Shaft Smoother
69-16-586
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-586 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N2.75, W2 - top of cache pit |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Coarse sandstone. Maximum groove width - 6.9mm. Maximum groove depth - 4.1 mm. Broken. Groove gets wider and deeper as it approaches the intact end of artifact. Sides somewhat rounded. Back flat. |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.