| Object Number | 20455A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Manchu |
| Provenience | Mongolia | Qiqihar |
| Period | 19th Century |
| Date Made | 19th Century CE |
| Section | Asian |
| Materials | Silver |
| Iconography | Butterfly |
| Description | One of two hair ornaments. Silver. Pins with butterfly-shaped beads (beelbeetii). |
| Length | 9.2 cm |
| Width | 5.9 cm |
| Credit Line | Gift of George L. Farnum and John Edward Farnum, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




