| Object Number | NA7650 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root | Dye | Grass |
| Technique | Basketry | Twined |
| Description | Technical notes: twined, close twined, two-strand, wrapped weft ("false embroidery"); 11 warp, 17 rows per square inch. Inverted bottom; strawberry weave on bottom, salvage pattern; descenders. |
| Height | 12.8 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Outside Diameter | 15.7 cm |
| Credit Line | Purchased from G. T. Emmons, 1918 |
| Other Number | A/13 - Emmons Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



