Knives
29-114-84A
From: United States of America | Florida
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-114-84A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Florida |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Chipped |
| Description | Chipped knives or scrapers. |
| Length | 10.8 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Credit Line | Purchased from H.M. Shumway, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


