Sherd
64-15-570
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-570 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic | Pigment |
| Description | Unslipped. Black smudged interior with orange areas. Flange incision are contigeous and "U" shaped, giving a scalloped appearance. Fine paste. Rim rounded and slightly outflaring. |
| Height | 7.9 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
| Other Number | 43E1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

