Sherd
64-15-569
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-569 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic | Pigment |
| Description | Orange slipped on top of interior and exterior. Flange incisions are "U" shaped and closely spaced. Medium-fine paste. Rim slightly beveled and flared out. |
| Height | 8.5 cm |
| Width | 15.6 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
| Other Number | 43E1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

