Throwing Stick
Atlatl
22736
From: United States of America | Arizona | Lukachukai
Curatorial Section: American
| Object Number | 22736 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cliff Dweller |
| Provenience | United States of America | Arizona | Lukachukai |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Throwing stick or atlatl |
| Length | 60.64 cm |
| Width | 3.17 cm |
| Depth | 1.91 cm |
| Credit Line | Gift of Rev. Amseln Weber, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

