Shaft
Point
29-43-950
From: United States of America | Colorado | Mesa Verde
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-43-950 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Basket Maker |
| Provenience | United States of America | Colorado | Mesa Verde |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Bone | Sinew |
| Description | Shaft of light wood with 2 3/4" deep cup at one end. Decorated with longitudinal lines and zigzags, wrapped at each end with sinew. Bone point 4 1/4" long from end of shaft, roughly square about 3/16". Foreshaft 10.25" x 7/16" [Illegible] 6/16" diameter |
| Length | 67.79 cm |
| Width | 1.27 cm |
| Depth | 1.27 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
