| Object Number | NA743 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Siberia | East Cape |
| Culture Area | Siberia |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Oval shaped, shallow. Somewhat rounded bottom. |
| Height | 3.7 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


