Food Bowl
67-5-27
From: Solomon Islands | Santa Catalina
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Pira |
| Object Number | 67-5-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Catalina |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | Household food bowl (pira). See 67-5-26. |
| Height | 10 cm |
| Length | 48.9 cm |
| Width | 18.5 cm |
| Credit Line | William Kohler Expedition; William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.