Carving
29-175-80
From: Canada | British Columbia
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-80 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | British Columbia |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | "Seated man"? Unpainted. Arms reach backward to hold a seal which extends from top of head to base of spine. |
| Height | 9.8 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Thickness | 7.6 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 6/9815 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.