Carrying Basket
P687
From: Borneo | Dutch West Borneo | Kapuas River | Putus Sibau
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P687 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kantu' |
| Provenience | Borneo | Dutch West Borneo | Kapuas River | Putus Sibau |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Bark | Peel |
| Description | Tedoing. Openwork basket made from one long piece of woven basketry folded to form three walls of the basket. A rectangular wooden backing, one end pointed. The basketry is attached to the wood with plant fiber cords. Remnants of a bark strap is attached at the bottom. Triangular basketry cover is attached with plant fiber cords near the bottom. |
| Height | 26 cm |
| Length | 94 cm |
| Width | 18 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



