Ulu
Knife
53-54-138
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-138 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B |
| Section | American |
| Materials | Copper |
| Description | Straight copper blade with one curved end. Two horizontal grooves (one from haft?) on one side and one on other. Grass (?) on surfaces. Corroded. |
| Length | 8.4 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.1 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 84 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.