| Object Number | 43394 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Bird |
| Description | Black clay bottle. Handle and spout joined, figures of bird on handle, two panels with two figures (birds) each and dots in relief. |
| Height | 19.68 cm |
| Length | 13.97 cm |
| Width | 14.61 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




