| Object Number | 43285 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Deepening block for making labrets and for drilling. |
| Height | 2.54 cm |
| Length | 15.24 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




