| Object Number | 29-65-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Locus | 15:214 L/x14 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Bird |
| Description | Faience bird. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 0.8 cm |
| Width | 0.2 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D3232 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


