| Object Number | 43162A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Woven |
| Description | Coarsely woven in colors. |
| Length | 114.3 cm |
| Width | 40.64 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


