| Object Number | 43086 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Painted |
| Iconography | Gourd |
| Description | Red clay vase, spout in form of handle, gourd painted in black. |
| Height | 16.51 cm |
| Length | 14.61 cm |
| Outside Diameter | 8.26 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




