| Object Number | 43082 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Pelican |
| Description | Black clay bottle, large, notched handle. Band with flight of pelicans. |
| Height | 21.92 cm |
| Length | 21.59 cm |
| Width | 16.51 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




